Kılcal/Örümcek Ağı Varisler (Telenjiektazi)

 

Kılcal/örümcek ağı varisler (Telenjiektazi) en sık karşılaşılmakta olan varis türü olarak bilinmektedir. Bu varisler cildin yüzeyinde oluşum göstermekte olduğu görünüm ile hemen hemen herkesin kendiliğinden tespit edebildiği varis çeşididir. Bu varisler cilt yüzeyinden görülmekte olan örümcek ağı biçimindeki kılcal damarların görülmesi durumudur. Varislerin teşhisinde genellikle görsel inceleme yapılması yeterli olmaktadır. Çoğu zaman görsel inceleme yeterli olmasına rağmen bazen de tedaviye geçmek amacı ile teşhis daha derin hale getirilmektedir.

Detaylı bir varis muayenesi gerçekleştirilmeden varis tedavisine geçildiğinde çok faydalı bir sonuç elde edilmeyebilmektedir. Bundan dolayı da ayrıntılı bir muayene yapılması mümkün ise muayene esnasında renkli doppler ultrason çekilmektedir. Böylelikle daha detaylı bir sonuç elde edilmesine olanak sağlanmaktadır.

kilcal-orumcek-agi-varisler-neden-olusur

kilcal-varislerin-belirtileri-nelerdir

Kılcal varislerin oluşumuna neden olan durumun yani altta yatan hastalığın ilk olarak ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bunun sonrasında ise tedavi uygulanmaya başlanabilmektedir. Eğer bu şekilde uygulanmadan direkt tedaviye geçilir ise yeniden varis oluşumu meydana gelme ihtimali bulunmaktadır. Kılcal varisler, estetik anlamda rahatsızlık yaratmakta olan olduğundan dolayı tedavisine geçilirken hastanın detaylı bir şekilde dinlenmesi ve isteklerinin göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Aynı zamanda bu varislerin tedavisinin kış ve bahar aylarında yapılması önem taşımaktadır. Tedavi esnasında kullanılmakta olan ilaçlar yan etki veya kızarıklık yapabilmektedir.

Kılcal Örümcek Ağı Varisler (Telenjiektazi) Neden Oluşur?

Kılcal Örümcek Ağı Varisler (Telenjiektazi) Neden Oluşur? Deride bulunmakta olan kılcal damar arteriol ve venüller gibi çok küçük kan damarları genişlemekte ve gözle görülür bir hale gelerek varis ismi verilmekte olan telenjiektazi’ye neden olmaktadır. Bacaklarda oluşum göstermekte olan bu durum tehlikeli bir durum değildir ancak estetik bir görünüme de sahip değildir. Genellikle bacaklarda oluşum göstermekte olduğu bilinmektedir ancak yüzde veya ellerde de meydana gelebilmektedir. Tedavisi zorunlu değildir ancak estetik kaygılar nedeni ile genellikle tedavi istenmektedir.

Varisin neden oluşmakta olduğu ise tam olarak bilinmemektedir. Varis ve anormal kılcal damarların gelişimine katkıda bulunmakta olan bir dizi etken bulunmaktadır.

 

 

Kılcal/Örümcek Ağı Varisler (Telenjiektazi) Belirtileri Nelerdir?

Kılcal/Örümcek Ağı Varisler (Telenjiektazi) Belirtileri Nelerdir? Bazı bireylerde herhangi bir belirti meydana gelmemektedir. Ancak genel olarak belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Bacaklarda yorgunluk, yanma, zonklama, karıncalanma ve ağırlık hissi
 • Damar etrafında kaşıntı
 • Şişmiş bacaklar
 • Bacaklarda meydana gelen kas krampları, ağrı ya da kaşıntı
 • Deride, ayak bileklerinde renk değişimi
 • Bacak ülserleri

Kılcal Örümcek Ağı Varisler (Telenjiektazi) Risk Faktörleri Nelerdir?

Kılcal Örümcek Ağı Varisler (Telenjiektazi) Risk Faktörleri Nelerdir? Bu duruma neden olabilecek risk faktörleri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Genetik nedenler
 • İlerleyen yaş
 • Uzun süre ayakta durma
 • Aşırı kilolu olma
 • Hamilelik sırasında hormonal etkenler
 • Doğum kontrol hapları
 • Menopoz sonrası replasman tedavisi
 • Uzun süre bacak bacak üstüne oturma
 • Sıkı iç çamaşırı ve kıyafet giyme
 • Damarlarda pıhtılaşma öyküsü
 • Damarlarda yaralanma
 • Karaciğer hastalığı

kilcal-orumcek-agi-varis-tedavisi

telenjiektazi-risk-faktorleri-nelerdir

Kılcal/Örümcek Ağı Varisler (Telenjiektazi) Tedavisi

Kılcal damar/örümcek ağı varisler (telenjiektazi) genellikle tehlikeli bir durum olmadığından olayı tedavi gerektirmemektedir. Ancak estetik görünüm anlamında sorun oluşturmaktadır. Bundan dolayı da pek çok kişi tarafından tedavi yöntemleri hakkında merak edilmekte olan pek çok konu bulunmaktadır. Tedavi edilebilmesi için uygulanmakta olan farklı yöntemler bulunmaktadır. Hasta için en uygun olan yöntem tercih edilmekte ve buna uygun olarak hareket edilmektedir. Tedavi için radyo frekans ve lazer tedavileri tercih edilebilmektedir. Aynı zamanda köpük skleroterapi tekniği de uygulanmakta olan yöntemlerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Kliniğimizde bu alanda en gelişmiş cihazlardan biri olan silgi lazer ile Kılcal damar/örümcek ağı varisler (telenjiektazi) tedavisi yapılmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

yuzdeki-kilcal-damar-tedavisi
Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi

Yüzdeki kılcal damar tedavisi farklı yöntemler ile uygulanabilir.Yüzdeki kılcal damar…

Devamını Oku
silgi-lazer-ile-kilcal-varis-tedavisi
Silgi Lazer ile Kılcal Varis Tedavisi

Silgi lazer ile kılcal varis tedavisi son yıllarda sıkça merak edilen yöntemlerden bi…

Devamını Oku
yuz-ve-burun-bolgesindeki-kilcal-damarlar-nasil-tedavi-edilir
Yüz ve Burun Bölgesindeki Kılcal Damarlar Nasıl Tedavi Edilir?

Yüz ve Burun Bölgesindeki Kılcal Damarlar Nasıl Tedavi Edilir? Cilt yüzeyinde özellik…

Devamını Oku