Büyük Varisler

Büyük varisler, bir hastalık olarak kabul edilir ve tedavisi mutlaka yapılmalıdır. Çünkü bu varisler ileride farklı sorunlara da neden olabilir. Trunkal varisler olarak da bilinen büyük varisler, deride kabarık şekilde belirgindir. Kişide hem görünümü bozan hem de ağrı ve sızıya neden olan bir etkisi vardır. Kadınlarda, erkeklere göre daha fazla görülür. Varislerin ameliyatla ve ameliyat dışı yöntemlerle tedavisi bulunur. Büyük varisler, lazer ablasyon tedavisi ile giderilebilir.

/orion-klinik

Büyük Varis Nedir?

Büyük varisler, gözle görülecek kadar büyük ve el ile hissedilebilen büyük varisli damarları ifade eder. Büyük varislerin çapı 3 mm’den büyüktür. Cilt altında yer aldıkları için deri renginde görünürler. Damar rengi yeşil olarak belli olur. Ayakta durulduğunda daha belirgin olurlar. Tedavisi mutlaka yapılması gereken bir varis türüdür. Sadece görünüm olarak rahatsız etmez, sağlık sorunu olarak da görülür. Varisler nadir de olsa bacaklarda ülsere, akciğer embolisine, toplardamarda pıhtıya, iltihaba neden olabilir.

Büyük Varis Belirtileri

Büyük varisler dışarıdan bakıldığında, özellikle ayaktayken fark edilebilen varislerdir. Bazı kişilerde görünümündeki olumsuzluk dışında bir belirti olmayabilir. Bazı kişilerde de ağrı ve rahatsızlık hissi görülebilir. Cilt altında yer alan büyük varisler, kabarık bir görüntü oluşturur. Kıvrımları belirgin şekilde görülür. Estetik açıdan güzel görünmeyen büyük varisler kaşıntıya sebebiyet verebilir. Dayanılmaz bir ağrıya ve sızlanmaya neden olabilir.

Büyük Varis Neden Olur?

Varisler, toplardamardaki kan basıncının artması sebebiyle oluşurlar. Toplardamardaki kapaklar tek yönlüdür ve kan akışı bacaktan kalbe doğru hareket eder. Eğer kapakta bir güçsüzlük veya hasar görülürse, kan geriye doğru kaçarak bacaklarda toplanır. Toplardamardaki basınç artışı; damarların genişlemesine ve kıvrımlı bir hal almasına neden olur. Böylelikle varis oluşumu meydana gelir. Büyük varislerin nedeni toplardamardaki kapakçık yetmezliği olarak söylenebilir.

Ayakta fazla durmak, hareketsiz kalmak gibi nedenlerle toplardamarda tansiyon yükselmesi görülebilir. Bu da ayaklarda ve bacaklarda ağrı, dolgunluk, şişmeye yol açabilir. Böylece varis oluşumu tetiklenebilir.

buyuk-damar-varis-tedavisi

buyuk-varis-belirtileri

Büyük Varis Nasıl Oluşur?

Büyük varisler; varis nedeni olan toplardamar kapakçığının hasar alması sonucunda safen toplardamarda kapak yetmezliği oluşmasıyla gelişir. Kapak yetmezliği sonrasında kirli kan, kalbe taşınamaz ve bacaklardaki damarlarda birikinti yapar.

Büyük boy varislerde varisli damar tedavi edilmediği zaman şekil bozukluğu artar ve ciddi sağlık sorunları oluşabilir. Cilt ve dokular kalınlaşır, cilt rengi bozulur ve cilt ülseri oluşabilir. Büyük boy varisler çok şiddetli olduğu zaman, tedavisi tek seansta bitmeyebilir.

Varisler ilerleyen yaşlarda daha sık görülse de her kişide gelişebilen bir sorundur. Hamilelik, uzun süre ayakta kalma, hareketsiz bir yaşam benimseyenlerde, uzun süre oturan kişilerde daha sık ortaya çıkabilir.

Büyük Damar Varis Tedavisi

Varis tedavisinde ameliyat veya ameliyat dışı birçok yöntem uygulanmaktadır. Büyük damar varis tedavisi için, sorunun kaynağı tedavi edilmelidir. Safen toplardamarda uygulanacak işlemle tedavi yapılabilir. Tedavi öncesinde varisin tipi ve şiddeti belirlenmelidir. Renkli doppler ultrasonu ile tanısı konulan varislerin bir damar haritası çıkartılır. Buna göre hangi damarlarda varis olduğu ve damarın hangi sınırlarının tedavi edileceği belirlenir.

Büyük boy varislerde lazer tedavisi, köpük tedavisi, lazer ablasyonu, ilerleyen vakalarda cerrahi tedavi uygulanabilir. Lazerle tedavide damar içerisine bir katater yerleştirilir ve lazer fiberi ile girilir. Lazer enerjisi ile damar içi yakılarak damarın kapatılması sağlanır. Cerrahi tedavi ile büyük varislerin tedavisi yapılabilir. Cerrahi tedavide damardaki varisler kesilerek çıkartılabilir. Cerrahide kullanılan yöntemler; flebektomi, lazer flebektomi, ambulatuvar flebektomi olabilir. Büyük damar varislerin tedavisinde lazer ile tedavi sonrasında köpük skleroterapinin uygulanmasıyla başarılı sonuçlar alınabilir.