Hemanjiom (Damar Beni) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Hemanjiom (Damar Beni), ciltte kırmızı ve mor lezyonlar ile seyreder ve genellikle damar beni olarak adlandırılmaktadır. Hemanjiom, doğumda var olan ya da doğumdan sonraki birkaç hafta içinde ortaya çıkan iyi huylu damar tümörü şeklinde tanımlanabilmektedir. Damar çeperlerinin iç kısmında yer almakta olan endotel hücrelerin artışı sonucunda oluşum göstermekte olan bu tümörler, çocukluk çağının en sık karşılaşılan iyi huylu tümörleri olarak bilinmektedir. Damar beni olarak da bilinmekte olan bu lezyonlar, yaygın olarak baş boyun bölgesinde gözlemlenmektedir.

Başlangıç döneminde tamamen kırmızı, sert yapıda ve hafif sıcak durumdadır. İlerleyen dönemlerde ise biraz daha yumuşak, daha az sıcak ve daha soluk renkli bir hal almaktadır. Lezyon oluşumu tamamlandığında kabarıklığı kaybolmakta ve düzleşmektedir.

Hemanjiom (Damar Beni) Neden Olur?

Bu durumun oluşmasına neden olan etken kesin olarak bilinmemektedir. Fakat bebekte görülme riskini artırmakta olan bazı durumlar söz konusudur. Özellikle doğumda var olan damar beni olguları incelendiğinde, ileri anne yaşı ile damar beni arasında bağlantı olduğu gözlemlenmektedir. Aynı zamanda çoğul doğumlarda da oluşum ihtimalinin daha yüksek olduğu gözlemlenmektedir.

Bunların dışında genetik etkenler nedeni ile de oluşum göstermekte olan bir durum olduğu bilinmektedir. Aileden birinde damar beninin bulunması bebekte de bulunma ihtimalini artırmaktadır. Bundan dolayı da ailesinde bu duruma sahip olan kişilerin mutlaka bebeğini kontrol etmesi gerekmektedir.

hemanjiom-nedir

hemanjiom-ameliyati

Hemanjiom (Damar Beni) Belirtileri Nelerdir?

Genellikle hemanjiom belirtileri arasında şunlar gözlemlenebilmektedir:

  • Yüzeysel hemanjiomlar canlı ve kırmızı renkte, keskin sınırlara sahip olan lezyonlardır. Tamamen düz ve yüzeyden hissedilmeyen plaklar biçiminde görülebildiği gibi cildin yüzeyinde kabarcıklar oluşturmakta olan nodüller biçiminde de oluşum gösterebilmektedir. Bu hemanjiomların rengi, üstüne bastırıldığında kısmen solmaktadır.
  • Damar beni derin olduğunda genellikle normal cilt renginde ya da hafif mor renkte görülebilmektedir. Bunların sınırları ise belirgin olmamaktadır. Yüzeyde bulunan bu damar benini beslemekte olan damarları görmek mümkündür. Bundan dolayı bebek ağladığında renk koyulaşması meydana gelmektedir.

Hemanjiom Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genellikle kendiliğinden ilerleme eğilimine sahip olan iyi huylu tümörlerdir. Bundan dolayı da sıklıkla tedavi gerektiren bir durum değildir. Fakat bazı durumlarda erken girişim yapılabilmektedir. Lezyonların beklenenden hızlı büyümesi, yüzü deforme etmesi gibi durumlar meydana geldiğinde erken dönemde tedavi uygulanması gerekmektedir.

Bu durum için ilk tercih edilmekte olan tedavi seçeneği ile oral propranololdür. Uygulanan yöntem ile birlikte lezyonların gerilemesine yardımcı olunmaktadır. Tedavi başlangıcında bazı yan etkiler oluşum gösterebilmektedir ancak bunlar genellikle zaman içerisinde iyileşmektedir. Yöntem ile birlikte lezyonların büyük oranda giderilmekte olduğu bilinmektedir. Ancak bazılarında tamamen kaybolma olmamakta ve hafif bir iz kalabilmektedir.

hemanjiom-cesitleri

hemanjiom-bebeklerde

Hemanjiom Tedavisi Fiyatları

Hemanjiom tedavisi fiyatları için ilk olarak hastanın detaylı bir şekilde incelenmesi ve buna uygun bir şekilde hareket etmesi gerekmektedir. Her hastanın durumu farklı olabildiğinden dolayı tedavi seçeneğinin hastaya uygun olup olmadığı belirlenmektedir. Eğer tedavi hastaya uygun ise süreç başlatılmakta ve buna uygun olarak ilerleme sağlanmaktadır. Oldukça etkili bir tedavi yönteminin uygulanması ile birlikte olumlu sonuçların elde edilmesine neden olunabilmektedir.

İşlemler öncesinde gerçekleştirilen muayene oldukça büyük bir öneme sahiptir. Çünkü muayene esnasında yapılan incelemeler sonucunda hastanın durumunun uygun olup olmadığı belirlenmektedir. Bundan dolayı da ilk muayenenin dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmesi ve çıkan sonuca göre hareket edilmesi gerekmektedir.

Yüz Ve Burun Bölgesindeki Kılcal Damarların Tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir