Doppler Ultrason

Doppler ultrason, venöz hastalıkların tanı ve tedavisinde hayati bir araç haline gelmiştir. Bu görüntüleme tekniği, kan akış modellerinin ayrıntılı değerlendirmesini sağlarken, hem statik hem de dinamik durumlarda vasküler sistemin gerçek zamanlı görüntülerini oluşturmak için ses dalgalarını kullanır.

Doppler Ultrason Nedir?

Doppler ultrason; damarlardaki kan hareketini göstermek için ses dalgalarının kullanıldığı bir görüntüleme testidir. İnvazif olmayan, ucuz ve tekrarlanabilir olma avantajları vardır. Bundan dolayı, venöz sağlığı değerlendirmek için en yararlı yöntemlerden biridir. Doppler ultrason sadece teşhiste kullanılmaz. Venöz hastalığın ilerlemesini izlemek için de kullanılabilir.

Doppler ultrason; venöz hastalığın tanı, yönetim ve tedavisi için önemli bir araç haline gelmiştir. Hastanın damar sağlığı hakkında zengin bilgiler sağlayabilir. Bu nedenle, şüpheli herhangi bir venöz bozukluğun değerlendirilmesinde rutin olarak kullanılmalıdır.

Doppler Ultrason Nasıl Çekilir?

Doppler ultrason görüntüleme tekniğinin arkasındaki teknoloji nispeten basittir. Doppler ultrason ünitesi, bir verici ve alıcıdan oluşan bir dönüştürücü içerir. Verici, daha sonra doku ve sıvılar tarafından yankı olarak yansıtılan, değişen frekanslarda ses dalgaları üretir. Alıcı daha sonra vasküler sistemin farklı görünümlerdeki görüntüleri olarak yorumlanabilecek ekoları yakalar. Ultrason başlığı istenilen bölgede gezdirilir.

Doppler Ultrasonda Nelere Bakılır?

Venöz hastalıkta Doppler ultrasonun birincil amacı, derin ven trombozunun (DVT) varlığını değerlendirmektir. Doppler ultrason, bacakların derin damarlarındaki pıhtıları tespit etmek için mükemmel çözünürlük ve hassasiyet sunar. Venografiye göre daha hızlı ve daha ucuz bir alternatiftir. Ayrıca varisli damarlar, trombotik olmayan tıkanıklıklar, venöz reflü ve anevrizmalar gibi çeşitli başka venöz bozuklukların teşhisi ve izlenmesi için de yararlıdır.

Doktorlar, tromboliz ve skleroterapi gibi çeşitli tedavilerin etkinliğini değerlendirmek için ultrason muayenelerinden toplanan bilgileri kullanır. Doppler ultrason ayrıca balon anjiyoplasti, stent yerleştirme ve katetere yönelik tedaviyi yönlendirmek için kullanılabilir.

goruntuleme-teknigi

doppler-ultrason

Doppler Ultrason Öncesi Ne Yapılmalı?

Doppler ultrason öncesinde herhangi bir ön hazırlığa gerek duyulmayabilir. Kan akışı takip edileceği için, ultrason öncesinde en az 2 saat boyunca nikotin alımına ara verilebilir. Nikotin kan damarlarında daralmaya neden olabilir. Ultrasonun sonuçlarını etkileyebilir. Doppler ultrasonun kullanılma nedenine göre birkaç saat aç kalınması gerekebilir. Ultrasonun yapılacağı bölgede bir takı bulunuyorsa çıkarılmalıdır. Dikkat edilmesi gerekenler, doktor tarafından size bildirilebilir.

Doppler Ultrason Ne Kadar Sürer?

Doppler ultrason işlemi ortalama 30 dakika sürebilir. Vücudun belli bir bölgesindeki sorunu değerlendirmek için uygulanır. Tamamen istenilen veriler elde edilene kadar ultrason görüntüsü alınmaya devam edilir. Muayene tamamlandıktan sonra yoğunluk durumuna göre doktor çıkan sonuçları değerlendirir. Diğer testler ve muayeneler ile birlikte sonuçlar karşılaştırılır.

Doppler ultrason ile bakılırken hasta ayakta durur. Ayak bileğinden kasığa kadar bacağın iç kısmındaki toplar damarlara bakılır. Hastanın kendini sıkması, ıkınması durumunda varisler daha belirgin hale gelebilir. Bu da ultrason ile değerlendirmeyi daha kolay bir şekilde sağlayabilir.

Doppler Ultrason Ne Zaman Yapılır?

Doppler ultrason, kan akışının detaylı incelenmesi gereken durumlarda kullanılır. Damarlardaki dolaşım problemleri, doppler ultrason ile incelenebilir. Tıkalı veya daralmış damalar, kalp hastalıkları, varis probleminde değerlendirmeler doppler ultrason ile yapılabilir. Özellikle varis hastalığının tanısı konulurken kullanılabilir. Gözle görmek mümkün olmadığı için bacak kaslarının içerisinde bulunan damarların durumu incelenir. Bacaktaki toplardamar yapısı ayrıntılı şekilde değerlendirilebilir. Damarların bir haritası çıkartılabilir.

Doppler Ultrason Fiyatı

Doppler ultrason fiyatı, kliniğe göre değişmektedir. Doktor deneyimi, makine kullanımı, kliniğin bulunduğu yer fiyatlar üzerinde etkili olabilir. Birçok sağlık hizmetinde olduğu gibi doppler ultrason çekimi için de kliniğimizi arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir