Ameliyatsız Varis Girişimleri

Ameliyatsız varis girişimleri son dönemlerde oldukça sık merak edilen konulardan bir tanesidir. Birçok kişinin yaşamakta olduğu varis sorunu aslında tehlikeye neden olan bir durum değildir. Fakat bu durum estetik anlamda olumsuz bir görünüm oluşmasına neden olabilmekte ve bundan dolayı da pek çok kişi tarafından tedavi yapılması istenebilmektedir. Bu durumun giderilmesi için de uygulanmakta olan belli başlı bazı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Genellikle ameliyat uygulanmadan bu durum giderilmektedir.

ameliyatsiz-varis-tedavisi-nedir

ameliyatsiz-varis-tedavisi-yontemleri-nelerdir

Tedavi yöntemleri arasından doğru olanın seçilmesi ve uygulanması gerekmektedir. Doğru bir tedavi ile birlikte etkili bir sonuç meydana gelebilmektedir. Uygulanan ameliyatsız tedavi yöntemleri arasından hangisinin uygulanması gerektiğine ise hastanın durumuna bağlı olarak karar verilmektedir. Her hasta için uygun görülen yöntem ve bu yöntemin etkili olma süresi farklı olabilmektedir.

Ameliyatsız Varis Tedavisi Nedir?

Ameliyatsız Varis Tedavisi Nedir? Varis, bacak toplardamarındaki yetmezlikten dolayı ortaya çıkmaktadır. Bacak toplardamarlarının sağlıklı bir şekilde çalışmaması ve kirli kanı bacaktan kalbe taşıyamaması nedeni ile oluşum göstermektedir. Bu durumun tedavi edilebilmesi için de ameliyatsız tedavi yöntemi tercih edilmektedir.

Varis belirtilerinin ortaya çıkması ile birlikte ameliyatsız varis tedavisi ile varisli damarların lazer, radyofrekans veya ilaçlar ile kapatılması esastır. Ameliyat yöntemi ile tedavi gerçekleştirildiğinde ise damarlar kopartılarak çıkarılmaktadır. Bu durumda ise iyileşme çok zor gerçekleşmektedir. Böyle bir durumdan dolayı da ameliyatsız tedavi yöntemlerine başvurulması gerekmektedir.

Ameliyatsız Varis Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Ameliyatsız Varis Tedavisi Yöntemleri Nelerdir? Varisli olan damarın içerisine lazer veya radyofrekans enerjisi verilerek damarın iç yüzeyi yakılmaktadır. İç yüzeyi yanmakta olan damar, içine doğru büzüşerek yapışmakta ve kapanmaktadır. Kirli olan kanı kalbe doğru götürmek yerine kirli kanı aşağı doğru kaçırmakta olan bu damarın kapanmasından sonra bacakta varise bağlı olarak oluşum göstermekte olan şikayetler sona ermeye başlamaktadır. Ameliyatsız olarak uygulanan yöntemler şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Köpük tedavisi
  • Skleroterapi
  • Radyo frekansla varis tedavi
  • Yapıştırıcı ile varis tedavisi

Köpük Tedavisi

Varisli olan damarların kapatılması için her zaman lazer enerjisi kullanılmamaktadır. Genellikle çok kalın olan damarlar için uyguna görülmektedir. Köpükle varis tedavisi oldukça sık kullanılmakta olan bir yöntemdir. Bu yöntem ile birlikte varisli olan damarın içerisine ilacın özel işlem ile köpürtülmesinin ardından uygulanmaktadır.

Skleroterapi

Skleroterapi ameliyatsız varis tedavisi işlemleri arasında en sık uygulananlardan bir tanesidir. Köpük ile gerçekleştirilmekte olan varis tedavisine çok benzemektedir. Varis için uygulanan köpük tedavisinde köpürtülerek kullanılmakta olan ilaç bu yöntemde köpürtülmeden damarlara sıvı halde verilmektedir. Çoğunlukla ince damarların, kılcal varislerin tedavisinde uygulanmaktadır.

radyo-frekansla-varis-tedavisi

ameliyatsiz-varis-tedavisi-nasil-yapilir

Radyo Frekansla Varis Tedavisi

Radyo frekansla varis tedavisi, lazerle uygulanan varis tedavisine benzemektedir. Bu işlemde damar içini yakmak için lazer enerjisi yerine radyo frekans enerjisi kullanılmaktadır. Etkisi aynı olmakla beraber kullanılmakta olan malzeme farkından başka bir farkı bulunmamaktadır.

Yapıştırıcı ile Varis Tedavisi

Varisli olan damarı kapatmak için kullanılan bir başka ameliyatsız varis tedavisi yöntemlerinden biri de yapıştırıcı ile varis tedavisi olarak bilinmektedir. Yapıştırıcı ile varis tedavisi yönteminde damar içerisine bu iş için hazırlanmış bir yapıştırıcı madde verilmekte ve damarın içerisindeki kan akışı durdurulmaktadır.

 

Ameliyatsız Varis Tedavisi mümkün mü?

Varisin ameliyatsız şekilde tedavi edilebilmesi mümkündür, skleroterapi yöntemi ile kesisiz varis tedavisi yapılabilmektedir.

Hangi varis ameliyat edilmez?

Kılcal damarlarda görülen varislerde ameliyat ile tedavi mümkün değildir bu yüzden skleroterapi ve lazer yöntemleri ile tedavi uygulanabilir.

Hangi varisler daha tehlikelidir?

İç toplardamarlarda bulunan varisler diğer varis türlerine göre daha risklidir.

Bacaklarda varis başlangıcı nasıl olur?

Toplardamarlardaki kan basıncının yükselmesi varis oluşumuna sebep olabilir. Fazla kilo, uzun süre ayakta kalmak ya da uzun süreli oturmak, gibi farktörler de varisleri tetikleyebilmektedir.

En iyi varis tedavisi nedir?

Mikrocerrahi ve ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri başarılı tedavilerdir ancak her hasta için en iyi ve en uygun varis tedavisini tedaviyi uygulayacak olan doktor belirlemelidir.

Varis ameliyatı Olmak Şart mı?

Varis tedavisi için ameliyat şart değildir ancak doktorun önerisi üzerine ameliyat tercih edilebilmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

kopuk-skleroterapi
Köpük Skleroterapi

Köpük skleroterapi, varis tedavisinde yaygın olarak kullanılan etkili bir yöntemdir. …

Devamını Oku
variste-skleroterapi
Variste Skleroterapi

Günümüzde toplumun yaklaşık olarak yarında varis sorunu bulunmakta olduğu bilinmekted…

Devamını Oku
Köpük Tedavisi

Köpük tedavisi, varis tedavisinde kullanılan minimal invaziv bir tedavi yöntemi olara…

Devamını Oku