Varis ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Varis ile ilgili bilinmesi gerekenler arasında pek çok farklı nokta bulunmaktadır. Öncelikle varis hemen her insanda meydana gelebilmekte ihtimali bulunan bir sorundur. Genellikle kadınlarda daha sık oluşmakta olduğu bilinmektedir. Özellikle de gebelik döneminde sıkça görülmekte olan bir durumdur. Bunun dışında aşırı kilo, genetik yatkınlık ve uzun süre ayakta durma gibi nedenlerden dolayı da ortaya çıkabilmektedir. Ancak birçok tedavi yönteminin bulunduğu da bilinmektedir. Bunlar ameliyat ile yapılmakta olan ve ameliyatsız yapılmakta olan tedavi yöntemleri olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Varis Çeşitleri Nelerdir?

Kılcal varis, deri yüzeyinde herhangi bir çıkıntıya neden olmamaktadır. Küçüktür ve ince tel gibi çizgiler ile kendini belli etmektedir. Kişinin hayatını riske atmakta olan bir durum değildir. Genellikle bacaklarda ve ayaklarda mor, kırmızı renklerde oluşum göstermekte oldukları bilinmektedir. Aynı zamanda sıkça kötü görüntü oluşturmasından yakınılmakta olduğu görülmekte ve tedaviye başvurulmaktadır.

Orta boy varis, yeşil ve mor renkleri ile kendini belli etmektedir. Ciltte hafifi bir çıkıntı oluşturmakta olduğu gözlemlenmektedir. Genellikle de dizin arka kısmında oluşum göstermekte olduğu bilinmektedir. Örümcek ağına benzer bir görünümü bulunmaktadır.

Büyük varis, hastalık olarak kabul edilmektedir. Ciltten kabarık, kıvrıntılı, belirgin bir yapısı bulunmakta olduğu bilinmektedir. Çapı büyüktür ve boğum boğumdur. Kişinin esteti görünümü açısından da sorun oluşturmakta olduğu bilinmektedir.

varis-cesitleri-nelerdir

varis-tedavisi-mumkun-mu

Varis Tanı Yöntemleri Nelerdir?

Genellikle muayene yapılması ile birlikte tanı konulmaktadır. Fakat tedavi yönteminin belirlenmesi için Doppler inceleme yapılmaktadır. Bu bir çeşit ultrason olarak tanımlanabilmektedir ve çok basit bir şekilde ağrısız olarak uygulanmakta olan inceleme yöntemidir. İnceleme ile birlikte damarların çapları, içinden geçmekte olan kanın hareketleri vb. pek çok bilgiye ulaşılmaktadır. Böylelikle ayrıntılı bir inceleme yapılarak ayrıntılı sonuçlar elde edilmekte ve hastaya en uygun tedavi uygulanmaktadır.

Varisler Sorun Oluşturur mu?

İlk dönemlerde görünüm açısından sorun oluşturmaya başlamakta olduğu bilinmektedir. Ancak sonraki dönemlerde ise bacakta ağrı oluşumuna neden olmaktadır. Toplardamarda iltihaplanma, varisin yırtılıp kanaması gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Varisin içerisinde pıhtı oluşup akciğerlere pıhtı atması gibi sorunlar da meydana gelebilmektedir. Bundan dolayı da çok beklemeden varis fark edildiği andan itibaren kişinin muayene edilmesi ve ardından tedavi planlamasının yapılması gerekmektedir.

Varis Oluşumu Nasıl Engellenir?

Bol bol hareket edilmesi, uzun süre oturulmaması ve uzun süre ayakta durulmaması ilk önerilenler arasında yer almaktadır. Soğuk su ile bacaklara duş yapılması, bol giysiler tercih edilmesi önerilmektedir. Dar ve sıkı giysiler varis oluşumuna neden olabilmektedir. Aynı zamanda uzun süre boyunca 5 cm’den uzun olan topuklu ayakkabıların giyilmemesi önerilmektedir. Aşırı kilodan da kaçınılması önerilenler arasında yer almaktadır.

varis-tedavisi-nasil-yapilir

varis-nasıl-teshis-edilir

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu durum hastadan hastaya değişim göstermektedir. Her hastanın durumu farklı olduğundan dolayı her hastaya farklı tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Ameliyatsız veya ameliyat ile gerçekleştirilen tedavi yöntemlerinden bir tanesi tercih edilmekte ve ardından buna uygun olarak bir ilerleme kaydedilmektedir.

Varis Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Eğer varis zamanında tedavi edilmez ise ilerleme göstermektedir ve bu durum oldukça riskli durumlara neden olabilmektedir. Bacaklarda yaralara, varis içerisinde pıhtı biriktirerek damar tıkanıklığına yol açabilmektedir. Aynı zamanda ilerlediği dönemlerde akciğere ve kalbe zarar verme ihtimali de bulunmaktadır. Bu nedenler tedavilerin kesinlikle aksatılmaması önerilmektedir.

 

 

En tehlikeli varis hangisi?

Varisler içerisinde en tehlikeli olanı iç toplardamarda oluşan varislerdir.

Varis hastalığının sebebi nedir?

Toplardamardaki kan basıncı artar ve toplardamar yetmezliği yaşanır. Bu şekilde varisler oluşur.

Varis ciddi bir hastalık mı?

Varisler sadece kozmetik açısından bir sorun teşkil ediyor gibi görünse de toplardamar hastalığı olduğu için ciddi bir duruma dönüşebilir.

Varis kendi kendine geçer mi?

Varisler kendiliğinden geçmez, tedavi edilmesi gerekir. Varis tedavisinde çoğunlukla ameliyatsız yöntemler uygulanmaktadır.

Genç yaşta varis neden olur?

Varislerin genç yaşta görülme nedeni sürekli hareketsiz bir şekilde ayakta kalmak, hamilelikte önlem alınmaması, topuklu ayakkabının sürekli giyilmesi olabilir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ic-varis-ameliyati
İç Varis Ameliyatı

İç varis ameliyatı, bacaklardaki derin venlerde meydana gelen ve dışarıdan bakılınca …

Devamını Oku
kasiktan-varis-ameliyati
Kasıktan Varis Ameliyatı

Kasıkta bulunan varisler, cerrahi yöntemler ile tedavi gerektirebilir. Kasıktaki vari…

Devamını Oku
varis-nedir
Varis Nedir?

Varis, toplardamarın deri altında mavi renkte, genişlemiş ve kıvrımlar yapmış olarak …

Devamını Oku