İç Varis Ameliyatı

İç varis ameliyatı, bacaklardaki derin venlerde meydana gelen ve dışarıdan bakılınca görülmeyen varislerin tedavisi için cerrahi uygulanmasıdır. Bazen de kıvrıntılı şekilde dışarıdan görülebilir. Bu varisler kronik ve ağrılıdır. Hastalar bacak ağrısı, huzursuz bacak, akşama doğru bacaklarda şişlik ve ağrı gibi şikayetler ile başvurur. Ağrı ile başvuran hastaların venöz doppler ultrason ile varislerinin değerlendirilmesi gerekir.

İç varis ameliyatı, varislerin görünümü kozmetik açısından rahatsızlık yaratıyorsa ve başka tedavi yöntemleri işe yaramamışsa cerrahi ile bu görüntünün düzeltilmesi tercih edilebilir. Farklı teknikler ile gerçekleştirilebilen operasyon, hastanın durumuna göre değişiklik gösterir. Ameliyat öncesi ve sonrasında doktorun önerilerine uyarak sağlıklı bir iyileşme süreci geçirilebilir.

İç Varis Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İç varis ameliyatı, daha invaziv bir yöntem olduğu için mikro cerrahi ile yapılabilir. Küçük kesilerle yapılır, özel bir mikroskop altında ince damarlar incelenir. Klasik cerrahi yani stripping yöntemi ile de yapılabilir. Stripping yöntemi ile genişlemiş iç varisli damarlar çıkartılır. Hem küçük hem büyük ve karmaşık varisler tedavi edilebilir. Flebektomi işlemi daha küçük kesiler içerir, daha küçük varislerin tedavisinde kullanılır.

İç Varis Ameliyatı Tehlikeli Midir?

İç varis tehlikeli bir hastalıktır. Bu varislerde damar genişlemiştir ve içerisinde kirli kan bekler haldedir. Pıhtı oluşumu tehlikesi bulunur. Pıhtının vücut sistemine karışması ve akciğere kadar gitmesi riski vardır.

İç varis ameliyatı sonrasında da enfeksiyon, kanama, anestezi sorunları gibi komplikasyonlar ve riskler görülebilir. Tedavinin uzman bir doktor tarafından yapılması, ameliyat risklerini en aza indirir. Cerrahi sonrası damar yaralanmaları, yaranın iyileşmesinde sorunlar, istenmeyen kozmetik görüntüler, çok nadir de olsa uzun süreli komplikasyonlar görülebilir.

İç Varis Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

İç varis ameliyatı süresi ameliyatta kullanılan tekniğe, hastadaki varislerin durumuna göre değişebilir. Cerrahın bu konudaki deneyimi ve teknik bilgisi de süre konusunda etkili olabilir. Stripping yöntemi yani klasik cerrahi ile yapılan ameliyatlar 1-2 saat arasında sürebilir. Flebektomi denilen daha küçük varislerin cerrahi tedavisi için 30 dakika 1 saat arası bir süre söylenebilir. Flebektomi işleminde daha küçük kesiler kullanılır.

ic-varis-ameliyati-nasil-yapilir

ic-varis-ameliyati-tehlikeli-midir

İç Varis Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

İç varis ameliyatı sonrası yapılması gereken en önemli şey doktorunuzun size söylediklerine uymaktır. Kolay ve hızlı bir iyileşme süreci, daha az komplikasyon ve sorun için önlem alınmalıdır. İstirahat etmek, fiziksel aktivitelerden kaçınmak önemlidir. Tamamen hareketsiz de kalınmamalı, hafif yürüyüşler ve hareketler yapılmalıdır. Varis çorapları denilen basınçlı çoraplardan giymek sizin için uygun olabilir. Şişliği, ödemi, pıhtı oluşumunu önler. Ameliyat kesilerinde bir sorun oluşmaması için pansuman bakımına önem verilmelidir. İlaçlar düzenli kullanılmalıdır.

İç Varis Ameliyatı Sonrası

İç varis ameliyatı sonrası dinlenmek önemli bir noktadır. Bacakları çok yormamak ama tamamen de hareketsiz kalmamak gerekir. Ameliyat sonrasında aşırı ağrı, kızarıklık, şişlik gibi belirtiler fark edilirse mutlaka doktora başvurulmalıdır. İç varis ameliyatı sonrasında doktor önerilerine uymak, sağlıklı bir iyileşme dönemi için önemlidir. Sigara içmek ve alkolü aşırı miktarda tüketmek, iyileşme süreçlerine olumsuz etkileri olan durumlardır. Bu alışkanlıklardan bir süre uzak durmak olumlu etkiler yaratabilir. Düzenli beslenmek de sağlıklı bir süreç geçirmeye yardımcı olabilir.

Varis İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Varis için alanında uzman, deneyimli bir doktora başvurmak gerekir. Damar cerrahisi üzerinde uzmanlaşmış, farklı teknikler ve yöntemler konusunda deneyimli bir doktor hastalığınız için size en uygun kişi olacaktır. Doktor seçiminde, muayene sırasında merak ettiklerinizi cevaplayan, daha önce yaptığı tedavilerdeki başarı oranı yüksek olan bir doktor önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

varis-ile-ilgili-bilinmesi-gerekenler
Varis ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Varis ile ilgili bilinmesi gerekenler arasında pek çok farklı nokta bulunmaktadır. Ön…

Devamını Oku
varis-ameliyati
Varis Ameliyatı

Varis ameliyatı, varisli damarların cerrahi olarak düzeltilmesi, olarak bilinen bir p…

Devamını Oku
varis-nedir
Varis Nedir?

Varis, toplardamarın deri altında mavi renkte, genişlemiş ve kıvrımlar yapmış olarak …

Devamını Oku